Z archiwum sails.pl: Gdynia Sailing Days 2001

Cofnijmy się do roku 2001, a dokładniej do dni pomiędzy 27. sierpnia a 1. września 2001. Wtedy to odbyła się druga edycja Gdynia Sailing Days. Wiele osób wspomina ją jako jedne z najbardziej spektakularnych regat zorganizowanych w Polsce. Imprezę organizowało Stowarzyszenie Żeglarstwa Regatowego, a głównym dowodzącym był Adam Liszkiewicz. Zapraszamy do obejrzenia 20-minutowego filmu dokumentującego to wydarzenie. Film ten zrealizowany został dla Stowarzyszenia Żeglarstwa Regatowego przez Piotrka Żółtowskiego i Michała Dworakowskiego (sails.pl). W filmie wykorzystano ujęcia nakręcone przez Michała Szmula oraz Telewizję Polską SA (większość ujęć z wody). Wspaniałą muzykę skomponował i nagrał Sławek Piec, a komentowali Marzena Okońska i Maciek Grabowski – w wersji angielskiej David Malcolm. Film wydany został w 2002 roku na płytach, w ograniczonej liczbie wraz z towarzyszącą mu prezentacją multimedialną, którą przygotował Maciek Kołosiński (sails.pl), a zaprojektował graficznie Michał Blaut. W tamtych czasach rendering filmu trwał kilkanaście godzin (procesory nie były tak szybkie). Jakość filmu wynika przede wszystkim z faktu, że pracowaliśmy na materiałach źródłowych VHS.

W filmie posłuchać można wywiadów z wieloma znanymi postaciami: Pawłem Kacprowskim, Pawłem Kuźmickim, Arkiem Hronowskim, Zbigniewem Kanią, Mateuszem Kusznierewiczem, Przemkiem Miarczyńskim, nieżyjącym już Markiem Muzykiewiczem, Kasią Szotyńską, Tomkiem Stańczykiem, Tomkiem Jakubiakiem.

Pod koniec filmu warto zwrócić uwagę na na ciekawą scenkę z protestu, w której występują Robert Janecki, Zbyszek Malicki i Piotr Adamowicz :)

Trzeba też zauważyć z jakim rozmachem zorganizowano te regaty. To nie tylko sama impreza na wodzie, wyścigi w wielu klasach olimpijskich, jachtach morskich, klasie 730, ale także regaty jachtów sterowanych radiem, pokazowe regaty Match Race na 470-tkach ze specjalnie uszytymi żaglami z logami sponsorów, miasteczko regatowe, zakończenie regat na Molo Południowym w obecności kilkudziesięciu tysięcy widzów, koncerty (m.in. wielkiej gwiazdy w tamtych latach Varius Manx), wspaniały pokaz sztucznych ogni.

Zapraszamy do oglądania!

Zapraszamy też do archiwalnych relacji, zdjęć z imprezy: http://2001.sails.pl/index.php?events+nr+20+opis

 

 

 

 

 

Skomentuj

Komentarze

  1. Piotr

    Czad. Chyba nawet znalazłem siebie w 4:40 minucie.

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*